Friday, February 22, 2019
Blog
Parku Kombëtar "Yosemite" në Kaliforni i ka mahnitur edhe një herë vizitorët me fenomenin spektakolar vjetor të "zjarrit". Për vetëm disa ditë në muajin shkurt, rrezet e diellit në perëndim shtrihen në ujëvarën Horsetail, duke e bërë atë të shkëlqejë...
Ministri i Tregtisë së Serbisë, Rasim Ljajiq, ka deklaruar se mallrat serbe janë prezente në Kosovë dhe se ato po hyjnë edhe në mënyra tjera alternative. Sipas tij zyrtarët në Serbi kanë tërhequr vërejtjen për rritjen e kontrabandës menjëherë pasi...
Dua Lipa, shqiptarja më e përfolur në botë për momentin, mbrëmë ka rrëmbyer një tjetër çmim shumë të rëndësishëm për karrierën e saj, pas dy çmimeve Grammy që i mori javën e kaluar, shkruan KultPlus. Lipa e cila ishte e...
Shumë herë Ismail Kadare ka shprehur indinjatë për shqiptarët që nuk e duan Shqipërinë. Shkrimtari i madh shqiptar, i dashur dhe i urryer prej shumë shqiptarëve, tregon në plot intervista që mallkimi shqiptarëve i vjen pikërisht prej vetes dhe mendimeve...
Një fshat i vogël me rreth 120 shtëpi, në zonën e Dragashit, është i veçantë për nga emri – i thonë Rrenc. Për këtë ka rrëfime të ndryshme. Emri ka qenë arsye pse në plot raste banorët e fshatit, që aktualisht...

SHBA: Mos lini mandatet!

Në një kohë kur deputetët e opozitës nisës firmosjen e formularëve për lënien e mandatave, për herë të fundit për mos ta bërë këtë veprim ka ndërhyrë Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH).
Përfaqësuesja e Kosovës i ka mësuar emrat e kundërshtarëve për Kampionatin Evropian 2021, pas shortit të hedhur sot në Nyon të Zvicrës. Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave në futboll i ka mësuar sot emrat e kundërshtarëve të kualifikimeve...
Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj, gjatë ditës së sotme është takuar me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini, transmeton Gazeta Metro. Ministri Cakaj ka vlerësuar kontributin e Mogherinit për përparimin e Shqipërisë, drejtë anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Përmes...
Shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini deklaroi se pavarësisht nga vështirësitë, ka pasur përparim në negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës. Mogherini tha për Politiko, se ajo e konsideron suksesin e saj më të madh  marrëveshjen bërthamore me Iranin, por vuri...
Ditën e sotme opozita zhvilloi protestën e saj të paralajmëruar. Në shesh përpara godinës së Parlamentit u mblodhën mijëra protestues, të cilët kërkuan dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama. Fare pranë protestës ishin edhe shumë media të huaja. Një prej tyre ishte edhe...