DY FOTOGRAFI TË RRALLA TË MBRETIT ZOG TE HARKU I TRIUMFIT NË...

DY FOTOGRAFI TË RRALLA TË MBRETIT ZOG TE HARKU I TRIUMFIT NË PARIS (21 GUSHT 1939)

85
0
SHPËRNDAJE

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2018

Dy gazetat franceze, “Le Journal” dhe “Le Petit Parisien” kanë botuar në faqet e para të tyre, të martën e 22 gushtit 1939, fotografinë e mbretit Zog gjatë vizitës së tij te monumenti i Ushtarit të Panjohur në Paris.

Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë ato për publikun shqiptar :

Le Journal :

“Mbreti Zog vendosi një kurorë me lule te monumenti i Ushtarit të Panjohur

Ish-mbreti Zog i Shqipërisë, i cili aktualisht jeton në Versajë, erdhi dje në Paris për t’u përkulur në shenjë nderimi para varrit të Ushtarit të Panjohur. – Mëposhtë, sovrani që nënshkruan Librin e Artë të Harkut të Triumfit.”Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Le Petit Parisien :

“Mbreti Zog i Shqipërisë te Ushtari panjohur – Foto P.P.”Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania