Tuesday, December 11, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

3512 POSTIME 0 COMMENTS

Mali i Zi, shumë mirënjohes nga ndarja prej Serbisë

Nëse një popull me mbamendje të peshkut është  diku në botë, ata jemi ne. Nëse dikush i  harron masakrat , dëbimet , shnjerzimet dy...

Kanuni i Lekë Dukagjinit nga fiset tribale ilire?!

Kanuni i Lekë Dukagjinit ose kanuni i malësisë është përmbledhja e ligjeve, rregullave, zakoneve shqiptare të Shqipërisë së Veriut në një libër, në rrjedhën...

Shkrimtari që bëri të njihej flamuri ynë kombëtar

Faik Konica, si askush tjetër në kohën e tij, me shkrime dhe me veprimtarinë atdhetare, në përgjithësi, e mbrojti dhe e bëri të njohur...

Kur në shtetin e Arbrit udhëhiqnin fisnikët Gjonimaj

Prof. dr. Sabri LAÇI Mënyrat e shprehjes së dashurisë pr vendlindjen janë të shumta: ndërtim i një rruge, shkolle, biblioteke, muzeu, qendre shëndetësore, azili, objekti...

Foto të rralla të Kosovës në vitin 1911: Ja sa shqiptarë...

Në vitin 1911 Sulltan Mehmeti i V, kishte vizituar Vilajetin e Kosovës, çka ishte pritur nga një grup i shqiptarëve të atëhershëm.  FM Images, ka...

Epoka e Skënderbeut/ Fan Noli: Ja tre arsyet, pse shqipёtarёt u...

Eugjen Merlika Historia e epokёs sё Skёnderbeut qe, me tё vёrtetё njё histori flijimi e njё pjese tё mirё tё shqiptarёve, t’atyre qё mbajtёn peshёn...

LE TEMPS (1939) / MBRETI ZOG DHE FAMILJA E TIJ NDODHEN...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Shtator 2018   Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar të dielën e 9 korrikut 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje...

DY FOTOGRAFI TË RRALLA TË MBRETIT ZOG TE HARKU I TRIUMFIT...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2018 Dy gazetat franceze, “Le Journal” dhe “Le Petit Parisien” kanë botuar në faqet e para të tyre,...

“Dielli”, 1913: “Dhelpëritë greke. Kërkojnë bashkim me Shqipërinë, si Austria me...

Ne shtator te vitit 1913, Gazeta “Dielli” e cila dilte në Boston, në një artikull mjaft interesant shkruante lidhur me një propozim të Greqisë...

Veprat e piktorit të njohur francez, me pushtetarët shqiptarë të Orientit

Jean-Léon Gérôme, lindi në Vesulë dhe studioi në Paris. Në vitin 1856 ai udhëtoi për në Egjipt me mikun e tij, skulptorin Ogyst...