Wednesday, December 12, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

3512 POSTIME 0 COMMENTS

Ali Shefqeti (Shkupi), i pari shef i Shtabit Madhor të Ushtrisë...

Nga Sali Onuzi Në fund të prillit 1913 zbriste nga deti për në Vlorë një shqiptar 30 vjeçar, simpatik, me një ballë të lartë, me...

Eqerem bej Vlora: Historia e vërtetë e flamurit që u ngrit...

Eqerem bej Vlora, jep variantin e tij, për historinë e flamurit që u ngrit nga Ismail Qemali, më 28 Nëntor të vitit 1912. Ai thotë...

Historia ruse, 300 vjet më parë: Himara, Shqipëria e vogël

“Ekziston edhe një krahinë, Himara, ku  populli është i lirë, që quhet Shqipëria e Vogël (flet edhe greqisht)”. Rusisht: Yest’ takzhe provintsiya Himara, narod v ney...

Kur Faik bej Konica i bënte një pyetje grekëve

Nga Faik Konica Shqipëria e poshtme apo Epiri – dhe grekët Londër, 15 shkurt 1909. ………. “Grekët kanë përfytyruar t’i japin Shqipërisë së poshtme emrin e vetë të...

Dokumenti/ Napoleon Bonaparti: Shqiptarët, komb trim

Napoleon Bonaparti, në letrën e 16 Gushtit 1797 dërguar pashait të Shkodrës (Ibrahim Pashë Bushatit, djalit të Mehmet Bushatit) shpreh admirimin dhe mbështetjen e...

Lajmi i vitit/Zbulohen varrezat e lashta në Turan të Korçës

Kanë përfunduar pas 18 muajsh gërmimet në fshatin Turan të Korçës, ku arkeologët tashmë do të kenë mundësinë të gjejnë një pasqyrë unike të...

Rrefimi i Amerikanes që ra në besën e shqiptarëve: Lexojeni

Ndonjëherë mjafton një moment në jetë për të ndryshuar gjithë rrjedhën e saj. Kjo gjë i ka ndodhur një amerikaneje ku në mes janë…...

1934 – Kur shqiptarëve u prezantohej ambasadori i ri amerikan

Armand Plaka – 4 Korriku, Festa Kombëtare e SHBA, kombit të madh demokratik e mikut të çmuar të popullit shqiptar, është një rast i mirë...

La Croix (1930) – “Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës,...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Korrik 2018   Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje...

Shqipëria, tokë ku shkelën perandorë

Luan Rama – Kur arkeologu francez Léon Rey, zbulonte në fillimin e viteve ’30 në qytezën antike të Apolonisë një nga skulpturat me fytyrën e...