Wednesday, December 12, 2018
Authors Postimet nga NJEKOMB

NJEKOMB

3512 POSTIME 0 COMMENTS

Kur Ismail Qemali u propozoi osmanëve të bënin një “Konfederatë Evropiane”

Ben ANDONI – Ismail Qemali është jo thjesht figura themelore e pavarësisë shqiptare, por edhe një nga ideatorët për ndryshime strukturore në qeverinë osmane. Jo më kot, figura e tij ka...

Intervistë ekskluzive: Rrëfimi i rrallë për mbretëreshën Geraldinë nga vajza e...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Gusht 2018   “Le Journal” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n°3, një intervistë të rrallë me Genevièvën,...

Historia – Hartuesi i legjislacionit modern që përfundoi si shitës cigaresh

  Nga burgu i Burrelit në internim në Kuç të Kurveleshit… Si e persekutoi regjimi komunist një ndër personalitetet më të spikatura të fillimshekullit të...

E rrallë: Si i përshkruante shqiptarët një gazetë amerikane më 1904

Nga Armand Plaka Ky artikull i gazetës amerikane “The Seattle Star”, i datës 29 prill 1904, botuar nga gazeta DITA është përkthyer nga studiuesi Armand...

Shqipëria e fotografuar nga të huajt

Nga Bajram Peçi TË ZBULOSH SHQIPËRINË NËPËRMJET FOTOGRAFISË NJË RRUGËTIM I GJATË I SHQIPTARËVE NË LENTET E FOTOGRAFËVE TË HUAJ QË NGA SHPIKJA E “DRITËSHKRIMIT” (Shqipëria e...

Në këtë zonë të Shqipërisë nuk flitet shqip, është e ndaluar...

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende...

(Video) Shqiptarë mos harroni: Presidenti George W.Bush Mjaft është mjaft: Kosova...

Gjatë vizitës historike të Presidenti George W.Bush në Tiranë më 10 Qershor 2007, vetëm 8 muaj përpara 17 Shkurtit 2018, ai bëri një deklaratë...

Diplomacia bullgare dhe Pavarësia e Shqipërisë

Në Konferencën e Londrës, delegacioni Bullgar është takuar me Ismail Qemalin dhe ka mbështetur Pavarësinë e Shqipërisë dhe njohjen e shtetit të ri shqiptar Nga...

Historia ruse, 300 vjet më parë: Himara, Shqipëria e vogël

“Ekziston edhe një krahinë, Himara, ku  populli është i lirë, që quhet Shqipëria e Vogël (flet edhe greqisht)”. Rusisht: Yest’ takzhe provintsiya Himara, narod v ney...

L’Oeil de Paris (1931): Aleksandër Moisiu në telashe për shkak të...

– Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Shtator 2018 Gazeta franceze, “L’Oeil de Paris”, ka botuar, më 19 shator 1931, në faqen n°15, një ndodhi të...