Sunday, August 19, 2018

Monthly Archives: August 2018

Bekim Fehmiu për gazetën Vreme: Për shkak të besës, shqiptarët kanë paguar me kokë

Bekim Fehmiu, një ndër aktorët më të mëdhenj shqiptarë që pati famë kudo nëpër botë, në vitin 2001 ka dhënë një intervistë për gazetën...

Qysh po guxon me thanë ‘jam veteran’?!

Edhe pse nga natyra e filozofia e të jetuarit jam njeri paqësor, gjatë luftës i kam bërë nja gjashtë muaj si kryengritës, si rebel...

TAHIRI – MËRGIMTARËVE: AMAN, VEÇ NJA DY VJET MOS E VIZITONI KOSOVËN

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Labinot Tahiri ka një lutje për mërgimtarët të cilët pothuajse çdo verë vijnë për pushime në Kosovë. Ai vlerëson...

Kosova nuk mund ta humb liqenin e Ujmanit

Liqeni i Ujmanit (Gazivodës) gjendet në territorin e Republikës se Kosovës dhe është ndërtuar me fonde të Buxhetit të Kosovës. Shteti i Serbisë nuk...

Zbulohet djathi më i vjetër në botë në një varr të Egjiptit (Foto)

Djathi më i vjetër në botë gjendet në një varr egjiptian, por ai mund të jetë i infektuar me një sëmundje vdekjeprurëse. Djathi u gjet...

Bahtiri e Berisha: Askush s’ka të drejtë t’i nëpërkëmbë kufijtë e Kosovës

Kryetari i Komunës, Agim Bahtiri, është takuar në Tiranë me ish presidentin dhe ish kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha, me të cilin...

Shqiptarët nuk e marrin seriozisht “Sigurinë”, pasojat që vijnë nga indiferenca janë serioze

Në nivelin ndërkombëtar ekzistojnë tre terma për të konceptuar sigurinë; – safety; koncept i cili i referohet sigurisë së individit, konsiston në marrjen e...

Marrëdhëniet e Skënderbeut me venedikasit në 1448

Etnor Canaj Marrëdhëniet e Skënderbeut me venedikasit kanë qenë përherë të vështira pikërisht sepse atij disa herë do i duhej ti bënte lëshime një superfuqie...

Ky është Mulliri i Tabakhanës i cili thuhet se shëron fëmijët memecë

Mulliri i vjetër i familjes Gërmizaj, si quhet ndryshe Mulliri i “Tabakhanës” në Prizren, është mulliri i Adem Aga Sokolit, që ishte një pasanik...

Kjo video nga Ronaldinho ishte e para që arriti 1 milionë shikime në youtube

Ronaldinho ishte i kontraktuar nga Nike që të promovoj patikat e Nike me një video e cila u debatua shumë se a ishte e...