Saturday, November 17, 2018

Monthly Archives: September 2018

Kanuni i Lekë Dukagjinit nga fiset tribale ilire?!

Kanuni i Lekë Dukagjinit ose kanuni i malësisë është përmbledhja e ligjeve, rregullave, zakoneve shqiptare të Shqipërisë së Veriut në një libër, në rrjedhën...

Shkrimtari që bëri të njihej flamuri ynë kombëtar

Faik Konica, si askush tjetër në kohën e tij, me shkrime dhe me veprimtarinë atdhetare, në përgjithësi, e mbrojti dhe e bëri të njohur...

Kur në shtetin e Arbrit udhëhiqnin fisnikët Gjonimaj

Prof. dr. Sabri LAÇI Mënyrat e shprehjes së dashurisë pr vendlindjen janë të shumta: ndërtim i një rruge, shkolle, biblioteke, muzeu, qendre shëndetësore, azili, objekti...

Foto të rralla të Kosovës në vitin 1911: Ja sa shqiptarë kishin dalur për...

Në vitin 1911 Sulltan Mehmeti i V, kishte vizituar Vilajetin e Kosovës, çka ishte pritur nga një grup i shqiptarëve të atëhershëm.  FM Images, ka...

Epoka e Skënderbeut/ Fan Noli: Ja tre arsyet, pse shqipёtarёt u thyen nga turqit

Eugjen Merlika Historia e epokёs sё Skёnderbeut qe, me tё vёrtetё njё histori flijimi e njё pjese tё mirё tё shqiptarёve, t’atyre qё mbajtёn peshёn...

LE TEMPS (1939) / MBRETI ZOG DHE FAMILJA E TIJ NDODHEN NË VARSHAVË (POLONI)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Shtator 2018   Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar të dielën e 9 korrikut 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje...

DY FOTOGRAFI TË RRALLA TË MBRETIT ZOG TE HARKU I TRIUMFIT NË PARIS (21...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2018 Dy gazetat franceze, “Le Journal” dhe “Le Petit Parisien” kanë botuar në faqet e para të tyre,...

“Dielli”, 1913: “Dhelpëritë greke. Kërkojnë bashkim me Shqipërinë, si Austria me Hungarinë”

Ne shtator te vitit 1913, Gazeta “Dielli” e cila dilte në Boston, në një artikull mjaft interesant shkruante lidhur me një propozim të Greqisë...

Veprat e piktorit të njohur francez, me pushtetarët shqiptarë të Orientit

Jean-Léon Gérôme, lindi në Vesulë dhe studioi në Paris. Në vitin 1856 ai udhëtoi për në Egjipt me mikun e tij, skulptorin Ogyst...

Ali Shefqeti (Shkupi), i pari shef i Shtabit Madhor të Ushtrisë Kombëtare Shqiptare

Nga Sali Onuzi Në fund të prillit 1913 zbriste nga deti për në Vlorë një shqiptar 30 vjeçar, simpatik, me një ballë të lartë, me...