Tuesday, December 11, 2018

Monthly Archives: September 2018

Intervistë ekskluzive: Rrëfimi i rrallë për mbretëreshën Geraldinë nga vajza e rritur me të...

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Gusht 2018   “Le Journal” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n°3, një intervistë të rrallë me Genevièvën,...

Historia – Hartuesi i legjislacionit modern që përfundoi si shitës cigaresh

  Nga burgu i Burrelit në internim në Kuç të Kurveleshit… Si e persekutoi regjimi komunist një ndër personalitetet më të spikatura të fillimshekullit të...

E rrallë: Si i përshkruante shqiptarët një gazetë amerikane më 1904

Nga Armand Plaka Ky artikull i gazetës amerikane “The Seattle Star”, i datës 29 prill 1904, botuar nga gazeta DITA është përkthyer nga studiuesi Armand...

Shqipëria e fotografuar nga të huajt

Nga Bajram Peçi TË ZBULOSH SHQIPËRINË NËPËRMJET FOTOGRAFISË NJË RRUGËTIM I GJATË I SHQIPTARËVE NË LENTET E FOTOGRAFËVE TË HUAJ QË NGA SHPIKJA E “DRITËSHKRIMIT” (Shqipëria e...

Në këtë zonë të Shqipërisë nuk flitet shqip, është e ndaluar rreptësisht!

Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende...

(Video) Shqiptarë mos harroni: Presidenti George W.Bush Mjaft është mjaft: Kosova është e pavarur

Gjatë vizitës historike të Presidenti George W.Bush në Tiranë më 10 Qershor 2007, vetëm 8 muaj përpara 17 Shkurtit 2018, ai bëri një deklaratë...

Diplomacia bullgare dhe Pavarësia e Shqipërisë

Në Konferencën e Londrës, delegacioni Bullgar është takuar me Ismail Qemalin dhe ka mbështetur Pavarësinë e Shqipërisë dhe njohjen e shtetit të ri shqiptar Nga...

Historia ruse, 300 vjet më parë: Himara, Shqipëria e vogël

“Ekziston edhe një krahinë, Himara, ku  populli është i lirë, që quhet Shqipëria e Vogël (flet edhe greqisht)”. Rusisht: Yest’ takzhe provintsiya Himara, narod v ney...

L’Oeil de Paris (1931): Aleksandër Moisiu në telashe për shkak të realizimit të një...

– Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Shtator 2018 Gazeta franceze, “L’Oeil de Paris”, ka botuar, më 19 shator 1931, në faqen n°15, një ndodhi të...

At Zef Pllumi më 2005: Ky popull, edhe me i shtie opangën në gojë,...

Ishte 82 vjeç dhe një nga pengjet e tij më të mëdha ishte që Kisha Katolike kishte rënë në duar të të huajve. Veten...