Friday, February 22, 2019

Monthly Archives: February 2019

Kosova dhe Shqiperia mesojne kundershtaret per kualifikimet e evropianit 2021

Përfaqësuesja e Kosovës i ka mësuar emrat e kundërshtarëve për Kampionatin Evropian 2021, pas shortit të hedhur sot në Nyon të Zvicrës Përfaqësuesja e Kosovës...

Lindi me vetëm 2% të trurit/ Vogëlushi “mrekulli” sfidon shkencën, ja çfarë ka ndodhur...

Një djalë i vogël erdhi në jetë me vetëm 2 për qind të trurit të zhvilluar dhe arriti që të mbijetonte. Në kohën që Noah...

Djegia e mandateve, ndikim te negociatat. Fleckenstein: Mos prisni arbitra nga Brukseli!

“Mos prisni që të vijnë gjithmonë arbitra nga Brukseli për të sheshuar çdo grindje”, thotë raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian dhe eurodeputeti gjerman,...

Vuçiq: E kam një ide për zgjidhje, por duhet ta pranojnë edhe shqiptarët

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se është i bindur se nuk do të vije deri tek një marrëveshje me Kosovën, por se...

Gjuha shqipe, gjuhë e shkruar që në fillim! Pjesa 4

Shkruan: Anastas Shuke, sumerolog Fjala “në fillim” ka mbetur në gjuhën origjinale- SHQIPE,- sepse nuk është kuptuar lidhja e saj me brendinë e paragrafit, duke...

Sot është Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Nën patronazhin e UNESKO-s dhe Byrosë Rajonale për Shkencë dhe Kulturë në Evropë, sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare, 21 Shkurti. Mbrojtja e gjuhëve...

Rama: Zgjedhjet e ardhshme do të jenë në vitin 2021

Jehona e protestës së opozitës ka “pushtuar” mediat ndërkombëtare. Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur interesimit të një tjetër media italiane, këtë herë “Il...

PORTRETI I RRALLË I GJERGJ KASTRIOTIT DHE PORTRETET E DONIKES, HAMZAIT, TANUSH TOPIAS DHE...

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqet n° 71 – 92 të librit me titull “Vitae et icones sultanorum Turcicorum, principum Persarum aliorumq illustrium heroum heroinarumq...

Fshati historik që të paguan nëse qëndron tre muaj aty

Të jetosh tre muaj në Itali, të mësosh gjuhën, të eksplorosh kulturën, të provosh ushqimet lokale por mbi të gjitha ti marrësh të gjitha...

I pinte 7 ekspreso në ditë dhe 4 pako duhani: Lexoni 6 fakte të...

Ibrahim Rugova ishte shkrimtar, filozof e intelektual. Është një nga themeluesit e Republikës së Kosovës dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), pa të cilin...