Sunday, August 19, 2018
Blog Faqe 2
Perandoria Osmane ka qenë një nga perandoritë më të mëdha dhe të fuqishme në rang botëror, e cila ka pasur një territor shumë të gjerë. Rrjedhimisht edhe vezirët e saj do të ishin të shumtë, por disa nga burrat që...
Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christain Heldt, tha se kancelarja gjermane, Angela Merkel ka qenë e qartë në deklaratat e saj sa i përket çështjet së korrigjimin të kufijve. Edhe ambasadori Heild tha se çështja e ndryshimeve të kufijve ka...
Të shpërndara kudo në Ballkan ndodhen xhevahire natyrore ose historike të cilat shërbejnë si destinacionet më të pazakonta dhe aventuriere të Ballkanit.   Gjipe , Shqiperi Lugina e Kelmendit , Shqiperi Ujëvara e Gramshit, Shqipëri   Klinje, Bosnjë Sutjeska , Bosnije Rodope , Bullgari Sinemorets, Bullgari   Muzeu i Evolucionit,...
Serbia po u nxjerrë telashe qytetarëve që kanë patentë të shoferit të nxjerrë në Kosovë. Nënshtetësia e Serbisë nuk u bëri punë pasi patentë shoferët kosovarë nuk u pranohen andej kufirit. Për më tepër, iu shqiptohen gjoba mbi 1000 euro. https://www.youtube.com/watch?v=v4XB8gMWZz8 http://onair.blog/wp-content/uploads/2018/08/Autoritetet-e-Serbisë-nuk-po-i-njohin-patentë-shoferët-e-Kosovës-shqiptohen-gjoba-deri-në-1000-euro.mp4
“I kërkohet Ligës për të Drejtat e Njeriut që të marrë masa kundër “brutalitetit të tmerrshem” të regjimit të Beogradit”.Shkruante The New York Times,me 06 05, 1931,për vrasjen e albanologut Milan Shuflaj Albert Einstein akuzon shovenistët jugosllavë, për vrasjen e...
Nga Napoli në Vlorë për pushime dhe janë gati të ftojnë dhe miqtë e tyre të zgjedhin Shqipërinë. Këta të rinj italianë vendosën të sfidojnë imazhin që kishin në kokë për Shqipërinë e rrezikshme e kriminale. Janë të befasuar. “Po,...
Këto ditë kur opinionin botëror ka kthyer vëmendjen te përplasja e paprecedent mes Turqisë dhe SHBA, e kaluara thërret në diçka shumë pak të njohur; atë që lufta e parë e Amerikës jashtë kufijve, për ironi fati, është zhvilluar...
Ish- presidenti i SHBA-së, Bill Clinton nesër (19 gusht), feston ditëlindjen e 72-të. Me këtë rastë shoqata “Miqtë e Amerikës”, do të organizojë një ceremoni  të festimit, duke filluar nga ora 11:00 “E veçanta e këtij manifestimi, përpos telegramit të urimit...
Fruti i thanës përmban antioksidantë me veti shëruese kundër kancerit, diabetit, ulcerës, kolititit, etj Thana në sajë të përbërësve të saj ka gjetur një përdorim të gjerë në mjekësinë alternative. Për qëllime mjekësore përdoren kokrrat e thanës, gjethet, lëvorja e...
  Djathi më i vjetër në botë gjendet në një varr egjiptian, por ai mund të jetë i infektuar me një sëmundje vdekjeprurëse. Djathi u gjet në varrin e Ptahmes, një kryebashkiaku të Memphis të Egjiptit në shekullin e 13-të, dhe...