Tuesday, December 11, 2018
Blog Faqe 3
Ben ANDONI – Ismail Qemali është jo thjesht figura themelore e pavarësisë shqiptare, por edhe një nga ideatorët për ndryshime strukturore në qeverinë osmane. Jo më kot, figura e tij ka merituar shkrime dhe përmendje nga më të ndryshmet. Kurse një shikim ndryshe i tij na jepet në një roman...
Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Gusht 2018   “Le Journal” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n°3, një intervistë të rrallë me Genevièvën, vajzën që ka jetuar me mbretëreshën Geraldinë në manastirin e Zemrës së Shenjtë, në Pressbaum...
  Nga burgu i Burrelit në internim në Kuç të Kurveleshit… Si e persekutoi regjimi komunist një ndër personalitetet më të spikatura të fillimshekullit të shkuar në fushën e jurisprudencës   Baltazar Benussi është hartuesi i legjislacionit shqiptar të periudhës së Monarkisë. Është...
Nga Armand Plaka Ky artikull i gazetës amerikane “The Seattle Star”, i datës 29 prill 1904, botuar nga gazeta DITA është përkthyer nga studiuesi Armand Plaka dhe ka titullin domethënës: “Shqiptarët, një racë e rrallë; miq dhe armiq të turqve!”...
Nga Bajram Peçi TË ZBULOSH SHQIPËRINË NËPËRMJET FOTOGRAFISË NJË RRUGËTIM I GJATË I SHQIPTARËVE NË LENTET E FOTOGRAFËVE TË HUAJ QË NGA SHPIKJA E “DRITËSHKRIMIT” (Shqipëria e fotografuar nga të huajt) Bajram Peçi* (Pjesa e parë) Fjalia e përbërë, me kuptimin “Dritëshkrim”-fotografi, më 1840-n, në...
Është e trishtë historia e Negovanit. Në vitin 1928 këtij fshati të famshëm iu kthye emri në Flamburo. Në ditët e sotme aty ende banojnë shqiptarë ortodoksë dhe pak vllehë. Por sipas të dhënave nga viti 1912 deri në...
Gjatë vizitës historike të Presidenti George W.Bush në Tiranë më 10 Qershor 2007, vetëm 8 muaj përpara 17 Shkurtit 2018, ai bëri një deklaratë shumë të fuqishme, e cila konsiderohet si deklarata kur SHBA e njohën Pavarësinë e Kosovës: “Mjaft...
Në Konferencën e Londrës, delegacioni Bullgar është takuar me Ismail Qemalin dhe ka mbështetur Pavarësinë e Shqipërisë dhe njohjen e shtetit të ri shqiptar Nga Elena Atanasova* Shqipëria e pavarur lindi në një situatë jashtëzakonisht të vështirë. Lufta ballkanike, fitoret heroike...
“Ekziston edhe një krahinë, Himara, ku  populli është i lirë, që quhet Shqipëria e Vogël (flet edhe greqisht)”. Rusisht: Yest’ takzhe provintsiya Himara, narod v ney vol’nyy, nazyvayemyy Maloy Al’banii (govorit i po-grecheski). Kjo frazë ndodhet në tekstin “Historia e Rusisë që...
– Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Shtator 2018 Gazeta franceze, “L’Oeil de Paris”, ka botuar, më 19 shator 1931, në faqen n°15, një ndodhi të veçantë në lidhje me aktorin e famshëm me origjinë shqiptare, Z. Aleksandër Moisiun, të cilën...