Wednesday, August 22, 2018
Blog Faqe 336
Amina Nuraj dhe disa shqiptare te tjere te asimiluar gjuhesisht nga Sanxhaku, krahine e dikurshme Shqiptare, tashme e i ndare prej Serbise dhe Malit te Zi, ka nje kohe qe jane mjaft aktiv ne zgjimin kulturor dhe kombetar te shqiptareve...
Nga Roland Qafoku* Nëse Ismail Qemali ishte truri i pavarësisë së Shqipërisë, Isa Boletini ishte krahu i armatosur i saj. Por vetëm 3 vjet e dy muaj nga dita më e madhe e kombit shqiptar, njeriu që luftoi aq shumë...
Më 1961 Shqipëria filloi të prishte bashkëpunimin me Bashkimin Sovjetik dhe hodhi sytë nga Kina. Gazeta publikon dy letra të asaj kohe, ku flitet për këtë çështje. Letra e parë është e ambasadorit shqiptar në kinë, i cili informonte...
Artan Shkreli, zëvendës ministri i Infrastrukturës dhe Energjitkës, publikon një hartë të rrallë italiane që i përket shekullit të XVII, e cila nuk ka autor fatkeqësisht, e tregon territoret shqiptare kur Shqipëria ishte nën zotërimin Osman. POSTIMI I PLOTË HARTA E...
Prej vitesh në media është raportuar lidhur me sasinë e materialeve të çmuara që nxirreshin në uzinën e Bakrit në Rubik gjatë periudhës së ekonomisë së centralizuar si rrjedhojë e rafinimit të bakrit. Megjithatë jo të gjitha informacionet lidhur...
Një nga ato burime të shkruara që hedhin dritë mbi marrëdhëniet midis iliro-arbërorëve dhe persianëve, është edhe vepra madhore „Historia e Skënderbeut“ e Marin Barletit. Këtë autor, shkenca shqiptare e ka konsideruar si personalitetin më të  shquar, me të...
Mbase festave të fund-vitit më mirë do të shkonte ndonjë temë që lidhet me të tashmen që përmban tone optimiste e relaksimi. Që flet për të arriturat, sukseset, apo ngjashëm. Që të ishte më e këndshme për tu lexuar!...
Nga Artan Shkreli – Prej vitesh qarkullon në rrjetet sociale shqiptare një pikturë e Rindjes Italiane me skenën e kryqëzimit të Krishtit e cila sot ndodhet në pinakotekën “Brera” të Milanos që prej vitit 1811. Bëhet fjale për kompozimin me...
Një video e rrallë është bërë publike në kanalin Youtube, teksa shihet fjalimi i fundit i mbajtur nga Josef Stalini në Kongresin XIX të Partisë Komuniste të BRSS më 14 tetor 1952. Në këtë video, shihet se pas shpinës së...
Zbardhen deklaratat e diktatorit Enver Hoxha gjatë një bisede me ambasadorin e Koresë së Veriut në Shqipërinë e vitit 1966. Aty Hoxha flet për situatën në Ballkan, duke deklaruar se vendi ynë rrethohej vetëm nga armiq. Nga ana tjetër,...